Ismerje meg az elővásárlási jog részleteit ingatlan adásvételnél, és védje meg tulajdonosi érdekeit!
Elővásárlási jog az ingatlan adásvételben
Mi is az az elővásárlási jog?
Az elővásárlási jog lényege, hogy a tulajdonos elővásárlási joggal terhelt ingatlanát harmadik személynek történő eladása előtt fel kell ajánlania az elővásárlásra jogosultnak. Ez azt jelenti, hogy az elővásárlásra jogosult az ajánlatban rögzített feltételek mellett, a harmadik személyt megelőzve vásárolhatja meg az ingatlant. Az elővásárlási jog biztosítja, hogy a jogosult preferenciái érvényesüljenek, és adott esetben elkerülhető legyen olyan vevő megjelenése, aki nem kívánatos a jogosult számára.
Hogyan keletkezhet az elővásárlási jog?
Az elővásárlási jog szerződés, vagy jogszabály alapján keletkezhet. Szerződésen alapuló elővásárlási jog esetén az ingatlan tulajdonosa szerződés formájában biztosítja ezt a jogot egy másik személynek. Például társasházak esetében gyakori, hogy az alapító okiratban elővásárlási jogot kötnek ki a lakástulajdonosok számára, hogy például kontrollálni tudják, ki vásárolhat beállóhelyet a teremgarázsban.
A jogszabályon alapuló elővásárlási jog esetén a Polgári Törvénykönyv előírásai szerint a közös tulajdonban álló ingatlan eladásakor a tulajdonostársakat elővásárlási jog illeti meg. Amennyiben az ingatlant harmadik személy kívánja megvásárolni, az eladó köteles az ajánlatot közölni az elővásárlásra jogosult tulajdonostársakkal. Ez az eljárás biztosítja, hogy a közös tulajdon állapotának megőrzése mellett minden tulajdonostárs képviselhesse érdekeit.
Elővásárlási jog gyakorlása
Az elővásárlási jog gyakorlása előzetes nyilatkozattétellel történik. Amikor az elővásárlásra jogosult megkapja a vételi ajánlatot, eldöntheti, hogy élni kíván-e jogával. Az elfogadó nyilatkozatnak tartalmaznia kell, hogy az elővásárlásra jogosult elfogadja az ajánlatot és az abban foglalt feltételeket. A szerződés ebben az esetben az elővásárlásra jogosult és az eladó között jön létre ugyanazokkal a feltételekkel, mint amelyek az eredeti ajánlatban szerepeltek.
Lemondó nyilatkozat és a közlés mellőzése
Az elővásárlási jogok érvényesítése során előfordulhat, hogy a jogosult lemond jogáról. Ezt lemondó nyilatkozattal teheti meg, vagy egyszerűen nem reagál a megkeresésre. A közlés mellőzésére is lehetőség van, ha a jogosult ismeretlen helyen tartózkodik, vagy a közlés rendkívüli nehézséggel járna.
Az elővásárlási jog fontos szerepet játszik az ingatlan adásvételénél, különösen a közös tulajdonú ingatlanok esetében. Segít megőrizni a tulajdonostársak érdekeit, és biztosítja, hogy a tulajdonosok a lehető legkedvezőbb feltételekkel értékesítsék ingatlanukat.
Végrehajtás elévülése
Mit jelent a végrehajtás elévülése?
A végrehajtás elévülése azt jelenti, hogy a követelés jogi érvényesítéséhez szükséges jog időben korlátozott, és ha a hitelező nem tesz meg bizonyos lépéseket, akkor elveszítheti ezt a jogot. A végrehajtási eljárások során a jogerős bírósági ítéletek vagy fizetési meghagyások végrehajtását az állami szervek kényszeríthetik ki, azonban ezeknek is van elévülési határidőjük. Az elévülési idő általában 5 év, de bizonyos esetekben eltérő lehet, például telekommunikációs szerződéseknél 1 év, munkajogi igényeknél pedig 3 év.
Az elévülés megszakítása
Az elévülést bármilyen végrehajtási cselekmény megszakítja. Ez azt jelenti, hogy a végrehajtó által végzett követelésbehajtási intézkedések újraindítják az elévülési időt. Az elévülési jog kérdését nem veszik hivatalból figyelembe; szükséges, hogy az adós erre külön hivatkozzon. Fontos, hogy az adósnak kell bizonyítania az elévülést a végrehajtó vagy a bíróság előtt.
Hogyan kezdődik az elévülés?
Az elévülés ideje akkor kezdődik, amikor a követelés végrehajthatóvá válik. Ha nincs végrehajtható okirat, akkor az elévülési idő az esedékességtől kezdődik. Ez azt jelenti, hogy az elévülés nem mindig a végrehajtási végzés kibocsátásának napjától indul, hanem a követelés esedékessé válásának napjától is számolható.
Mikor szűnhet meg a végrehajtás elévülése?
Még folyamatban lévő végrehajtási eljárás során is elévülhet a végrehajtási jog, ha a végrehajtást kérő nem tesz időben intézkedéseket. A folyamat során az adós okirati bizonyítékokkal valószínűsíti, hogy a követelés már alaptalanná vált, megszűnt, vagy elévült. A végrehajtási eljárást folytató bíróság jogosult dönteni az elévülés kérdésében, ha a végrehajtást kérő nem ismeri el az adós állítását.
A végrehajtás megszüntetése iránti per során az adós keresetet nyújthat be, melyben kérheti a végrehajtási jog megszűnésének megállapítását. Amennyiben a bíróság helyt ad a keresetnek, a végrehajtási eljárás megszűnik.
Mit tegyek, ha adós vagyok?
Ha Önnel szemben végrehajtás indult, fontos, hogy ismerje az elévülési szabályokat és jogi lehetőségeket. Keressen jogi segítséget, hogy megvizsgálhassa a végrehajtás elévülését és esetlegesen megszüntethesse a végrehajtási eljárást. Az Újváry Zsolt Ügyvédi Iroda készséggel áll rendelkezésére jogi konzultációval és tanácsadással.